Hoppa till huvudinnehåll

Organisation

Region Stockholms förvaltning för utbyggd tunnelbana leder det omfattande arbetet med att bygga ut tunnelbanan enligt Stockholmsöverenskommelsen. Vi ansvarar för planering, projektering och genomförandet.

Vi är organiserade i fyra avdelningar:

  • Verksamhetsstyrning
  • Planering
  • Söder
  • Norr


Ledningsgrupp: 

Mårten Frumerie

Mårten Frumerie, Förvaltningschef

E-post: marten.frumerie@sll.se

Mårten Frumerie på Linkedin
 

Johanna Munther

Johanna Munther, Avdelningschef Verksamhetsstyrning

E-post: johanna.munter@sll.se

Johanna Munther på Linkedin

Stefan Persson

Stefan Persson, Avdelningschef Planering

E-post: stefan.persson@sll.se

Stefan Persson på Linkedin

Martin Hellgren

Martin Hellgren, Avdelningschef Söder

E-post: martin.hellgren@sll.se

Martin Hellgren på Linkedin

Jörgen Niklasson

Jörgen Niklasson, Avdelningschef Norr

E-post: jorgen.niklasson@sll.se

Jörgen Niklasson på Linkedin

 

Enhetschefer: 

Björn Hägg, Ekonomichef

E-post: bjorn.hagg@sll.se

Björn Hägg på Linkedin

Björn Hägg

Marianne Dunér, Kommunikationschef

E-post: marianne.duner@sll.se

Marianne Dunér på Linkedin

Marianne Dunér

Anders Mohlin, IT-chef

E-post: anders.mohlin@sll.se

Anders Mohlin på Linkedin

Anders Mohlin

Magnus Lundin, Teknikchef

E-post: magnus.k.lundin@sll.se

Magnus Lundin på Linkedin
 

Magnus Lundin

Pia Lindberg Nedby, Upphandlingschef

E-post: pia.lindberg-nedby@sll.se

Pia Lindberg Nedby på Linkedin

Pia Lindberg Nedby

Steve Persson, Hållbarhetschef

E-post: stefan.j.persson@sll.se

Steve Persson på Linkedin

Steve Persson

Andreas Burghauser, Projektchef Södermalm

E-post: andreas.burghauser@sll.se

Andreas Burghauser på Linkedin

Andreas Burghauser

Anna Sandahl, Projektchef Söderort

E-post: anna.e.sandahl@sll.se

Anna Sandahl på Linkedin

Anna Sandahl

Gunilla Wesström, Projektchef Nacka

E-post: gunilla.wesstrom@sll.se

Gunilla Wesström på Linkedin

Gunilla Wesström

Malin Harders, Projektchef Arenastaden

E-post: malin.harders@sll.se

Malin Harders på Linkedin

Malin Harders

Anna Nylén, Projektchef Barkarby

E-post: anna.nylen@sll.se

Anna Nylén på Linkedin

Anna Nylén

Stefan Lindqvist, TF Projektchef Depå

E-post: stefan.lindqvist@sll.se

Stefan Linqvist